Наричат го още акне след пубертета или възрастово акне поради факта, че е нова категория в заболяването, което допреди 10 години се смяташе за чисто тийнейджърски проблем.
Терминът “възрастово акне” не означава, че младежите над 20 са стари, а че са възрастни за ученическите пъпки.
Необичайната за порасналите диагноза се поставя все по-често и наложи започването на голямо световно проучване за разпространението и факторите. Оказа се, че това е акне с различна клинична картина и различен механизъм на развитие. При 20% от засегнатите пациенти то се появява дори без да са имали акне в пубертета и може да продължи до 40-годишна възраст.
Акнето над 20 г. е 3 пъти по-чест проблем при жените в сравнение с мъжете, обясни доц. Жана Казанджиева, опитен дерматолог в кожната клиника на Александровска болница.
При жените акнето се проявява на фона на хормонално неравновесие, което зачестява сред младите жени най-вече в резултат на стреса.
Косвено доказателство за този процес е непрекъснатият ръст на инвитро процедурите след 2000 година, както и по-честото обостряне на обрива в предменструалния период.
Самите образувания се различават от класическите пъпки в пубертета. Те обикновено са в долната една трета от лицето – от носа надолу: около устата, в началото на бузите, по линията на брадичката, под челюстта.
По-големи и по-плътни са и не могат да бъдат изстискани, защото са локализирани в дълбочина. Задържат се с месеци и след излекуване оставят белези, които лишават от самочувствие младите жени.
Когато видим жена с упорито акне, което не минава след юношеството, подозираме поликистозни яйчници и нарушено равновесие на мъжките хормони – тестостерон и неговите прекурсори андростендион и дехидроепиандростерон. Интересно е, че това обяснение може да се даде за около 1/3 от случаите, във всички останали въпреки обстойните прегледи и изследвания жената няма повишени мъжки хормони, а акнето е налице.
Обяснението е в стреса, който е част от ежедневието на тези млади жени. Стресът стимулира секрецията на надбъбречни андрогени, това на свой ред увеличава чувствителността на рецепторите на космено-мастния фоликул към тестостерона и другите мъжки хормони. В резултат се стига до повишена секреция на мастните жлези и акне. Разбира се, значение има и генетичното предразположение. Около 70% от жените с акне след пубертета имат роднини първа линия с акне.
Практиката показва, че при този вид акне терапията с антибиотик не е много успешна, обясни доц. Казанджиева. При тежките случаи се налага да се използват за лечение дериватите на витамин А киселина. При по-леко изразено възрастово акне понякога е достатъчно под ръководство на дерматолога да се смени козметиката. Честа грешка на младите жени, които пробват сами да се справят с проблема, е, че те си купуват сами класическата антиакне козметика, а тя е подходяща за тийнейджърска възраст, когато кожата е много мазна. При акне 20+ са необходими по-различни козметични средства, които трябва не само да намалят мастната секреция, но и да хидратират кожата. И накрая идва не по-малко трудният проблем – премахването на белезите, което в леките случаи е с подходящ вид пилинг, а в тежките – с лазерни процедури. Това обаче се случва след излекуването, а не по време на лечението, избързването има обратен ефект, обясни ученият. Възрастово променената кожа е по-тънка, по-суха и по-чувствителна, затова и процедурите трябва да се избират внимателно.
Освен стреса при мъжкото акне отговорни за проблема са и добавките, които много често пият запалените по фитнеса. Част от тях допълнително стимулират активността на инсулиноподобния растежен фактор 1, космено-мастния фоликул и себумната секреция. Освен лицето при голям брой от мъжете са засегнати гърбът и гърдите. Този вид акне се нарича бодибилдинг акне, или на латински акне гладиаторум. Името подсказва, че обривът е свързан със спорта, но всъщност се касае за прекаляване с фитнес добавки или използване на неподходящи субстанции, уточни доц. Казанджиева.
Киселото ни мляко как му влияе?
На хора с акне доц. Жана Казанджиева препоръчва диета без прясно мляко, ограничаване на млечните продукти, шоколада и джънкфуда. След което всички пациенти я питат с надежда дали киселото мляко е разрешено.
“Казвам им честно, че не знам, няма научни данни. За храни, които са постоянна част от диетата във всички развити страни, има множество изследвания и статистически значими изводи. Но кой да провери въздействието на българското кисело мляко, което е наша уникална храна, ако не ние? Обаче в България няма достатъчно пари за такъв тип научни изследвания. А специално за българското кисело мляко няма да се направят проучвания по света, защото не е традиционна храна извън границите ни. Иначе всички с удоволствие бихме работили по проект, който да отговори на въпроса дали под въздействие на облагородяващата ферментация прясното мляко губи способността си да утежнява протичането на младежкото и възрастовото акне.”
Източник: 24zdrave.bg