Хъркането засяга масово и мъжете, и жените. Повечето от тях дори не си дават сметка, че досадното за партньора шумене по време на сън може да бъде рисково за здравето им. Често хъркането е основен симптом на сънна апнея – заболяване, което води до сериозни усложнения и проблеми. Повече по темата разказа д-р Ивайло Илиев – специалист по уши-нос-гърло в Бургас, с доказан дългогодишен медицински опит. Практикува в Медицински център “Света София” и в УНГ-отделението към болницата в Бургас.Д-р Александър Шинков: От хималайската сол няма никаква полза, ето какви проблеми може да си създадетеД-р Александър Шинков е специалист по ендокринология и болести на обмяната в УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенч…Mar 28 2018bulmedia.net
– Д-р Илиев, какъв е процентът на хората, които хъркат у нас? Има ли такава статистика?
– Около 40% от хората хъркат. Както при много други състояния, така и тук има широка гама на тежест. В най-лошия случай е социален дискомфорт. Ако съжителствате с такъв партньор обаче, това състояние може да доведе до нарушена хармония в брака или връзката, и обичайно до раздяла. При тежките случаи пациентите могат да имат сериозно заболяване, наречено обструктивна сънна апнея.
– Кои фактори способстват развитието на сънната апнея?
– При много случаи най-важният фактор е затлъстяването. Пациентите, които успеят да намалят теглото си, могат също така и да овладеят в известни граници хъркането си. Пушенето също трябва да бъде сведено до минимум или спряно. Избягването на алкохола непосредствено преди сън, също може да помогне. Успешно се прилагат и определени консервативни мерки, като приспособления, издърпващи напред долната челюст. При някои случаи може да се наложи и хирургично лечение.
– Какъв е механизмът на развитие на обструктивната сънна апнея?
– Апнеята се появява като резултат на пълното запушване на горните дихателни пътища. Те обикновено се отнасят до фаринкса – това е гърлото (орофаринкс) и региона в задната част на носа (назофаринкс). Това запушване се влошава доста, ако има прекалено много тъкан, която е характерна за хората с наднормено тегло. Това запушване се появява периодично, когато човек изпадне в дълбок сън. Мускулите и тъканите на фаринкса се отпускат и намаляват своето напрежение. Когато въздухът преминава през горните дихателни пътища, по законите на физиката тези тъкани спадат и запушват дихателните пътища. Това води до събуждане, възстановяване на контрола на мускулите на дихателните пътища и отварянето им отново. Но, когато човек премине пак към фазата на дълбок сън, цикълът се повтаря. Това само по себе си води до нарушен сън, дневна сънливост и до потенциални инциденти в работата. Пациентите могат да имат главоболие, да са изнервени и трудно да изпълняват работните си задължения. Повишен е рискът от пътни инциденти и заспиване на волана.
– Как се установява наличието на сънна апнея?
– За да се установи наличието на това състояние, горните дихателни пътища трябва да бъдат изследвани за причинители на запушването, които могат да бъдат третирани хирургично. Изследването на съня с полисомнографията, може да бъде полезно, за да се постави диагноза сънна апнея. Това може да насочи лекаря и пациента към най-добрия метод на лечение. СРАР-устройствата за продължително позитивно налягане в дихателните пътища често са основни в лечението на пациентите с обструктивна сънна апнея. В някои случаи хирургичното лечение може да е от полза. Силното хъркане може да разруши добрия сън не само за партньора на хъркащия, но също и за самия него, който се събужда от опитите да спре да хърка. Този звук нормално се образува в гърлото, но неговият механизъм и лекуване е всъщност много трудно да бъде разбран.
– По какво се различава сънната апнея от обикновеното хъркане, което наистина е досаден проблем за партньорите?
– Хъркането и обструктивната сънна апнея са състояния, които се намират в противоположните страни на скалата на нарушенията на дишането по време на сън. Приблизително 42% от мъжете на средна възраст хъркат през повечето нощи и около 4% от тях имат сънна апнея, въпреки че повечето не знаят за това. Дори тези с вече поставена диагноза обструктивна сънна апнея невинаги се лекуват адекватно. Сънна апнея имате, ако спирате да дишате през нощта за кратък период от време – около 10 секунди. Това се случва и при нормално състояние, но при хората със сънна апнея, спирането на дишането може да се случи повече от 5 пъти на час. Това означава, че тези хора частично се събуждат веднъж на всеки 10 минути, докато спят. Хората със сънна апнея не осъзнават значимостта на тези периоди, но обичайно техните партньори са свидетели на някои от по-тежките епизоди, като очевидно прекъсване на дишането. Някои хора наистина страдат и се събуждат повече от веднъж на минута в продължение на цялата нощ. Това води до изтощаваща умора и тежки последствия за тялото в опитите му да се справи с този проблем.
– Какви са най-сериозните усложнения, които може да причини сънната апнея?
– Усложненията засягат много органи и системи в организма на човек, страдащ от сънна апнея. Да започнем с неврологичните усложнения, забавената мисловна дейност. Сънната апнея води до редица умствени затруднения, нарушение на бдителността, вниманието, способността за помнене и научаване. Това означава, че пациентите със сънна апнея са неспособни на толкова ясна мисловна дейност, както преди. Най-притеснителното последствие от затруднената ясна мисловна дейност е влошаването на способността за шофиране. Вероятността за инцидент на пътя по време на шофиране е 5-12 пъти по-голяма, ако имате обструктивна сънна апнея. Депресията – бичът на 21 век е следващата в списъка. Има 1,8 пъти по-голям риск да развиете депресивно състояние, когато имате сънна апнея. Следващата рискова зона са усложнения от страна на сърдечносъдовата система, в частност артериалната хипертония (високо кръвно налягане). Повечето хора със сънна апнеа имат по-високо кръвно налягане, отколкото преди развитието на този здравословен проблем. Много от пациентите със сънна апнея имат така наречената резистентна хипертония, което означава, че тяхното кръвно налягане е много трудно да се контролира с нормалните антихипертензивни препарати. Лекувайки сънната апнея, пациентът ще може да редуцира успешно стойността на кръвното налягане, без необходимост от медикаменти. Сериозен е рискът и от развитие на сърдечна недостатъчност. В проучване е установено, че 50% от пациентите със сърдечна недостатъчност имат също и обструктивна сънна апнея. Сърдечната недостатъчност и сънната апнеа изглежда са свързани помежду си. Чрез проучвания е установено също, че сънната апнея е рисков фактор за възникване на инсулт. По-високият брой на апнеите за час означава и по-висок риск за инсулт. Често срещани усложнения при пациенти със сънна апнея са и ритъмните нарушения на сърдечната дейност.
– Защо на хората със сънна апнея им е много по-трудно да намалят теглото си?
– В този случай се намесват метаболитните усложнения Много е трудно да се намали телесното тегло, когато имате сънна апнея. Това е така, защото тялото е в постоянно стресирано състояние и затова като защитна реакция започва да трупа мазнини. Това е примитивна реакция на тялото още от пещерната епоха, като подготовка за суровата зима. Правилният подход в тези случаи с наднормено тегло при пациенти със сънна апнея, е те да бъдат лекувани. В дългосрочен план по този начин се постигат отлични резултати, защото помагайки на тези пациенти, това означава, че след лечението те ще имат повече енергия, за да се движат, тренират и да отслабват. Загубата на 10% от телесното тегло предразполага към намаляване на хъркането и на сънната апнея с до 30%. Някои хора не са способни да започнат този процес, докато не предприемат лечение, което да им помогне. Ясен и честен разговор с мултидисциплинарен подход е най-рационалното решение. Бих искал да акцентирам и за още едно сериозно усложнение, което пациентите рядко свързват със сънната апнея – диабетът. Нивата на мазнините в кръвта също се подобряват след лечението на сънната апнея.Проф. д-р Емил Паскалев: Високото кръвно налягане може да подсказва проблем с много важен орган, вземете мерки веднагаВсеки втори четвъртък от март месец е обявен за Световен бъбречен ден, с цел да се привлече внимание…Mar 27 2018bulmedia.net
– Има ли характерни симптоми сънната апнея?
– Има малко същински симптоми, което прави заболяването много трудно за лекуване, понеже хората не знаят, че страдат от него. Но смятам, че е добре да споменем някои от симптомите, които пациентите със сънна апнея могат да имат: сутрешно събуждане от сън, без усещане за наспиване и чувство за умора; не получаване на здрав нощен сън; дневна умора и лесно заспиване; чувство за умствено изтощение, трудно концентриране и нужда от повече усилия, за да остане съсредоточен; събуждане нощем с чувство за задавяне и / или задушаване. Това се случва понеже апнеята води до епизоди на спиране на дишането по време на сън. Някои от тези епизоди могат да бъдат толкова тежки, че се налага да се събудите, за да започнете да дишате отново; събуждане нощем за ходене по малка нужда. Причината е, че сърцето освобождава хормон, когато се събуждате. Той ви кара да ходите до тоалетната сутрините и ви спира да отделяте вода през нощта. Обаче, ако се събуждате частично на всеки час, организмът инстинктивно реагира с позиви за уриниране. Мнозина погрешно смятат, че имат проблеми с пикочната система; потене през нощта; сутрешно главоболие след събуждане от сън; събуждане със сухота в устата или дразнене в гърлото. Хъркането води до вибрация на тъканите в задната част на гърлото. Така повтарящата се травма води до дискомфорт, който нормално се усеща сутринта; симптоми, като стомашен рефлукс или киселини, чувство за чуждо тяло в гърлото, често прокашляне за почистване на гърлото, присипнал глас, ако говорите твърде дълго или пеете и спазми на гърлото, докато преглъщате; намалено сексуално влечение; депресивно състояние, раздразнителност и притеснение.
– Има ли изследване, с което може точно да се установи дали човек страда или не от сънна апнея?
– Понастоящем единственият достоверен способ за определяне наличието и тежестта на сънна апнея е провеждането на полисомнографско или полиграфско изследване на съня. То се провежда в специализирани лаборатории на съня или в домашни условия. Това е основният тест, който мониторира съня ви, докато спите. Най-важният показател, който определя това изследване, е апнея/хипопнея индексът (AHI) – брой на спиране на дишането за един час сън. Един нов метод в диагностицирането при хъркането и сънната апнея е лекарствено индуцираната сънна ендоскопия. Тя се осъществява в болнични условия чрез прилагането на малко количество анестетик на пациента и предизвикване на мадикаментозен сън. През това време с фиброоптичен ендоскоп през носа се оглеждат горните дихателни пътища. Продължителността на процедурата е около 10 минути. В момента лекарствено индуцираната сънна ендоскопия е единственият начин да се установи къде точно се генерира хъркането и каква е причината за блокирането на горните дихателни пътища по време на сън. За съжаление, всички останали техники за установяване причината за запушването ни показват само приблизително анатомичното ниво, но не и актуалния проблем.
– Какви методи на лечение прилагате при обструктивна сънна апнея?
– Съществуват различни начини за лечение на сънна апнея. Изборът на конкретния метод зависи от тежестта на състоянието. Най-общо видовете терапии могат да се разделят на хирургични и не хирургични. При тежки случаи на апнея, се използват т.нар. апарати за обдишване. А при по-леките обикновено хирургичните методи са насочени към подобряване на носното дишане – най-често се правят операции на носната преграда, на носни полипи, удебелена лигавица на носа или операции в областта на небцето. Но те са по-скоро приложими в случаите на хъркане и много слаба апнея. При наличието на среднотежка и тежка апнея, там вариантът за лечение е единствено апаратният. Може, разбира се, да се опитат и оперативни методи, но това, което се постига с тях, е да се намали налягането, което апаратът подава.
– Апаратното обдишване, според наблюденията ви във вашата практика, ли е най-ефективното решение?
– Да, това на практика, е златният стандарт в лечението на среднотежки и тежки форми на апнеята. С помощта на тези апарати пациентите значително подобряват състоянието си, а дългогодишни хипертоници понижават значително или дори нормализират показателите на кръвното си налягане, както и на кръвната захар. Между другото, един от доста често срещаните проблеми при мъжете, които страдат от апнея, това е намаленото сексуално влечение. И при един по-задълбочен разговор с такива пациенти, те обикновено споделят за този проблем. В началните стадии на апнеята не възникват някакви по-сериозни проблеми, освен дневната умора и лесното заспиване. Това са алармиращите симптоми, които не трябва да се игнорират. А това е много рисково за определени професии като шофьорите например.
– Предава ли се по наследство рискът да развиеш сънна апнея? Някои специалисти посочват, че се унаследява определена слабост на мускулатурата, което може да причини и апнея.
– По принцип, има някакъв наследствен елемент, но в повечето случаи в голяма степен отношение имат наднорменото тегло и възрастта. Защото с натрупване на килограмите, с увеличаването на възрастта, настъпва отпускане на тонуса на мускулатурата, което улеснява развитието на това състояние.
Открийте дали страдате от заболяването със STOPBANG въпросника
Отговорете на следните въпроси:
1. Хъркате ли шумно (дали някой може да чуе хъркането ви през затворена врата)?
2. Чувствате ли се уморен през деня?
3. Някой наблюдавал ли ви е да спирате да дишате през нощта?
4. Имате ли или лекуван ли сте за високо кръвно налягане?
5. Индескът ви на телесна маса (BMI) по-висок ли е от 35?
6. На повече от 50 години ли сте?
7. Обиколката на врата ви по-голяма ли е от 43 см?
8. От мъжки пол ли сте?
Всеки отговор “да” дава една точка. Общият сбор точки определя риска да имате сънна апнеа.
Ако имате 2 или по-малко точки, вашият риск за сънна апнея е малък.
Ако имате 3 или 4 точки имате среден риск.
Ако имате над 4 точки имате висок риск.
Ако имате сбор 2 точки от първите четири въпроса на въпросника и сте мъж или имате широк врат, или индекс на телесна маса по-голям от 35, тогава също има голям риск да развиете сънна апнея.
Източник: zdrave.to