Въпреки поредицата материали, които публикувахме миналата година във в. “Доктор” по повод диагностицирането и “чистенето” на паразити с биорезонанс и билкови чайове, манията по тези измамни “методи на диагностика и лечение” продължава. Затова сме длъжни да продължим да информираме, за да ви предпазим. В днешния брой на в. “Доктор” ви предлагаме интервю по темата с д-р Диана Йорданова – специалист-паразитолог в лаборатория “Рамус” – София.Доц. д-р Дарина Найденова: Опасно е да имате високи нива на холестерол и триглицериди, показателите лесно може да влязат в нормаСпециалистът по хранене и диететика доц. д-р Дарина Найденова, д.м., работи от 2003 г. в Медицинския…Mar 16 2018bulmedia.net
– Д-р Йорданова, защо според вас в последно време много хора решиха, че имат паразити и предпочетоха да ги “чистят” в кабинетите с биорезонанс терапия? Това мода ли е, фобия ли е, или сполучливо внушение?
– Причините са ясни. Първо, многобройни реклами на различни чайове за “чистете от паразити” по медиите и второ: в сайтовете на същите тези биорезонансни кабинети се твърди, че 90% от населението в света е заразено с паразити. И че те са в основата на сериозни заболявания, като мултипленна склероза, лупус, карциноми… Това плаши хората. А сугестията (внушението) набира скорост и хората един от друг научават, че там някъде се продават чайове, които ще ги спасят от всякакви заболявания. Както и че само с едно изследване паразитът ще бъде открит и всичко ще бъде наред. Това, разбира се, няма как да се случи. Истината е, че биорезонансът в случая с паразитите може само да навреди.
И на първо място това е развитието на паразитофобия, стигаща до психоза понякога. Човек, развил паразитофобия, започва да се изследва един, два, десет пъти… А биорезонансът винаги показва, че той има някакви паразити и че трепти в спектъра на тениите, да речем. Но никой не си задава въпроса как човек се заразява с тения, как се заразява с фисциолоза, с шистозоматоза например, каквато в България нямаме. И нямаме затова, защото го няма междинният приносител, няма природно-ендемичните условия, които да предразполагат развитието на този паразит.
В “диагнозите” от биорезонанса масово присъстват и анкилостомидози, но ние и анкилостома нямаме в България, защото липсват почвите и температурните условия за пренасяне и развитие на този паразит. Същото се отнася и за кожната лайшманиоза – въобще нямаме и никога не сме имали условия за такова заболяване.
Но такива паразитози се приписват на тези пациенти и те започват да обикалят кабинетите, а наред с това изпускат от вниманието си сериозни заболявания. Аз съм имала такива пациенти. Много се спекулира със системните, автоимунните заболявания, причините за които са неизвестни. Малко е странно как така в биорезонансната програма “трептенията на паразитите съвпадат с трептенията на човека”, улавят се по някакъв начин и се посочва съответната диагноза
Странно е, защото в целия свят, в т.ч. и в нашата страна, всички паразитози са много добре проучени. Знаят се техните източници, пътища и механизми за предаване, както и възприемчивост на населението. Навсякъде се знае кой, къде и как боледува от тези заболявания и какво се среща в съответната страна или регион. Аз лично мисля, че биорезонансът е втора серия на зарибяване на населението (първата серия беше през далечната 1990 година с номерата на небеизвестния Кашпировски) с идеята след това човекът да си купува чайове против паразити и имуностимуланти, които са разпространени в тези среди.
– Каква част от тези хора в крайна сметка стигат до вас, професионалистите, за да се убедят в диагнозата? И колко пъти се е случвало да потвърдите диагнозата?
– Ние виждаме малка част от тези хора, защото повечето от тях се въртят в този кръг на биорезонанс, детоксикация, пиене на чайове. От “изследванията” върху листчета, които носят от биорезонанса, съм виждала изписана почти цялата паразитология. И вече ние, медиците, трябва да изследваме и лекуваме. Което също е странно, означава, че освен чайовете и билките, биорезонаторите не поемат никакви други ангажименти да лекуват тези “пълни с паразити” хора.
И слава Богу, защото в голяма част от случаите това е безсмислено. Нямали сме нито един случай с пациенти, на които диагнозата от биорезонанса да се потвърди. И пак в тези техни сайтове ще видите изобразени най-страшните паразити. Дори и да има потвърдени единични случаи на някоя от тези паразитози, ние по всякакъв начин вземаме противоепидемични мерки, работим с хората. От много години в България работят национални програми, правят се епидемиологични проучвания на тези места. И винаги ги държим под контрол. Всяка година се прави анализ на паразитната заболеваемост в страната, знае се къде какво се среща. Това не са непознати за нас неща, че да разчитаме биорезонансът да дойде и да обясни как в България има 100% опаразитяване на населението с еди какви си паразити.
И да, има и мода в известна степен Аз например наблюдавам, че от два месеца насам започнаха да “поставят” диагнозата криптоспоридиум специес, всички видове тении – свинска, говежда. Но е странно как така не споменават ехинококова тения (кучешка тения), защото единствено с нея имаме проблеми. От останалите видове тении се срещат по 80-100 случая на година в определени райони, където населението не консумира свинско месо например. Пък и Агенцията по храните непрекъснато контролира месата, които се продават в магазинната мрежа. В това отношение сме много напреднали и по никакъв начин не допускаме месо от магазина да ни зарази с някаква паразитоза.
– Споделяли ли са ваши пациенти какви суми дават за такава псевдодиагностика?
– Десетократно повече в сравнение с това, което заплащат за изследванията в нашите лаборатории. Стигат от 40 до 400 лева, зависи къде са попаднали. Докато цената на изследванията във всички лаборатории е регулирана, има си платени услуги, определени от МЗ. Знаете ли, че когато тези хора дойдат и им кажа, че изследването струва 15 лева, те се учудват и изразяват недоверие: как така, аз дадох 150 лв. за биорезонанса, а вие ми искате само 15 лв?!
Според тях по-малката цена означава по-ниско качество услуги. Опитваме се да обясним, но от друга гледна точка населението знае малко за нашата специалност “медицинска паразитология”. Пациентът няма доверие, особено ако е получил първичната услуга от биорезонанса за 400 лв. Когато някой дойде с 10 диагнози, които взаимно се изключват, е ясно, че този пациент идва от някакъв си биорезонансен кабинет. Така или иначе биорезонансът остава много привлекателен в момента.Д-р Лилия Шабаб: При пародонтоза са много важни първите стъпки, определящи подходящото лечениеД-р Лилия Шабаб завършва Факултета по дентална медицина в Медицински университет-София през 2010 г. …Mar 14 2018bulmedia.net
– Привлекателен, но вреден!
– Вреден, да. Както казах в началото, отклонява вниманието от големите нозологични единици и в населението се развиват паразитофобии, които са много страшни. Особено що се отнася до
чувствителен човек с лични драми да речем, с тежък живот. Когато на такъв човек се каже, че страда от тежка паразитоза, той рухва и не вярва вече, че въобще няма такава паразитоза. Той не може да спи нощно време от притеснение, че не му откриват паразита. Много интелигентни хора са ми споделяли как “лежат и си представят как паразитът минава през корема, върви нагоре, насам-натам”. Всичко това се дължи на представата, която им се внушава. В тези кабинети са стигнали до там да правят компилации от паразитози, без да имат представа и да си дават сметка, че двата паразита са съвършено различни.
Дано хората да запомнят и повярват, че биорезонансът е заигравка с техните опасения и страх. Защото не е положен на научна основа и относно паразитите не върши никаква работа. Начинът е да се доверят на паразитологична лаборатория, в която работят специалисти-паразитолози. Хората знаят, че ние правим профилактично изследвания на всички деца, преди да тръгнат на детска градина, както и впоследствие се извършват проверки за контактни паразитози.
Трябва да запомнят, че когато имат съмнения за някаква паразитоза, нека не ходят до биорезонанса. Разберете, тези т.нар. алтернативни методи не водят до истинската диагноза, нито до адекватно лечение след това. Не може да се пие чай против паразит, който се намира в мускулите на човек.
– А кой тогава позволява на тези “терапевти” да практикуват и разширяват дейността си? Лицензира ли ги някоя институция?
– Това е много интересен въпрос. Най-вероятно има някакъв лицензионен режим и за тези т.нар. алтернативни лаборатории за диагностика, но те трябва да подлежат на някакъв контрол. Не може под път и над път да има такива кабинети и да се “изстрелват” тези диагнози ей така, от небето паднали, без никакво съобразяване с обстановката, в която е страната, без природна ендемичност, без да се знае какво е разпространението.
Не знам къде се регистрират като кабинети, би трябвало РИОКОЗ да се занимава с това, но не съм чувала да минават въобще през някакъв контрол. Те, както може би знаете, извършват и детоксикация, друга мода пак, където хората отиват, стъпват в една вана с натриев хлорид и в зависимост от тока, който се пуска, се появява някакво оцветяване и те казват на хората – ето, виждате ли колко токсини имате в организма. Въобще нагла измама.
Разберете, това няма как да стане – да се получи тази диагноза, и то не една, а няколко, като след това ви лекуват с чайове, за които никой не знае какво съдържат. Запомнете: в момента имаме два проблема в паразитологията – ехинококозата и ентеробиозата, която се среща сред децата. Ние на този етап не познаваме никакъв друг паразит в нашата страна, който да застрашава живота, да ни унищожава непрекъснато. Вижте, всичко относно големите паразити е изяснено много отдавна. Те са изяснени докрай, синтезирани са чудесни лекарства, всичко това може да се лекува, дори само с една таблетка. Това трябва да се има предвид. Населението трябва да го знае.
– Д-р Йорданова, в какво се изразява профилактиката на тези две паразитози – ехинококозата и ентеробиозата?
– Профилактиката се провежда на различни нива. На първо място РИОКОЗ проучва всички огнища. Нищо не е оставено на произвола на съдбата. Всичко се регулира, подготвят се и се провеждат различни програми. Например, за ехинококозата имахме 10-годишна програма, която приключи успешно, защото се подобри заболяемостта. Ние бяхме на първо място в ЕС.
Благодарение на всички тези хора, които се включиха в акциите за понижаване на заболяването, нещата се случиха. С филми, с листовки, с разговори за кучетата, които се обезпаразитяват и вече са маркирани. Дават им се препарати, които да унищожават тенията вътре в тях. Само в София направихме големи акции в кварталите, където малцинственото население живее с по 4-5 кучета, които се хранят навън с каквото им попадне. И всичката тази работа се извършваше години наред, правеха се профилактични изследвания, бяха открити и някои скрити паразитози. Намериха се доста хора, които не знаеха, че имат ехинококоза. Това е регулирано на различни нива в нашата страна. Имаме доста успехи в ликвидиране на страшно много паразитози в България. За съжаление обаче, няма достатъчно квалифицирани паразитолози в нашата страна. Специалността е ниско платена, в смисъл изследванията са ниско платени и няма интерес към тази професия, както между другото и към микробиологията, и към вирусологията. За нашата специалност има една-единствена клинична пътека. В по-големите лаборатории е по-добре, но в по-малките заплащането е по-ниско.
Източник: zdrave.to