Папа Франциск одобри мащабни нови правила за изпълнението на обществени поръчки и разходи на Ватикана в опит да се увеличи прозрачността и да се намали рискът от корупция при спечелването на договори, възлагани от града-държава, съобщава Ройтерс.

Новите разпоредби в обем от 30 страници, публикувани в понеделник заедно с апостолическо писмо от папата, са кулминацията на близо четиригодишен процес по рационализирането на процедурите за предоставяне на средства, както и борбата срещу непотизма и кронизма.

Новите мерки стават факт на фона на продължаващата коронавирусна пандемия, която внесе хаос във финансите на Ватикана и наложи едни от най-строгите ограничения за намаляване на разходите, прилагани някога.

Още по темата

В своето писмо папа Франциск посочва, че правилата ще позволят „значително намаляване на опасността от корупция“.

Те предвиждат провеждането на подробни и прозрачни процедури за даване на обществени поръчки за стоки и услуги. В момента по-голямата част от договорите на Ватикана са с италиански компании.

Документи, изтекли в медиите по времето на предшественика на Франциск – папа Бенедикт XVI, показаха, че департамент на Ватикана е платил на италианска строителна компания значителна сума за построяването на декоративна сцена, изобразяваща Рождество Христово на площад „Свети Петър“.

Съществена промяна е и създаването на единен списък с одобрени доставчици за всички департаменти на Ватикана, като досега всеки един от тях поддържаше свой собствен набор от компании.

Проф. Винченцо Буономо, ректор на Папския латерански университет, заяви пред официалния новинарски сайт на Ватикана, че мерките ще помогнат за премахването на фаворизиращите практики и ще гарантират справедлива конкуренция и установяването на т. нар. икономия от мащаба.

Източници от Ватикана заявиха, че в миналото например е трябвало да купуват офис консумативи от компании, които са използвани с години, въпреки че същите продукти са били достъпни и през други доставчици на по-ниски цени.

По думите на Джузепе Пигнатоне, бивш италиански прокурор, който в момента е начело на съдебната система във Ватикана, новите норми ще дадат на магистратите властта да прекратяват съмнителни поръчки.

По статията работиха: Елена Илиева, редактор Божидарка Чобалигова

Източник: Investor.BG

Коментари