Избирателната активност на парламентарните избори в Ирак спадна до рекордно ниско ниво на фона на масово разочарование от политическия елит на страната, информира ДПА.
41 процента от избирателите с право на глас са гласували, обяви избирателната комисия в Ирак.
Това е най-ниската избирателна активност в петте парламентарни избора, откакто дългогодишният владетел Саддам Хюсеин беше свален от власт през 2003 г., като предишната най-ниска активност от 44,5% беше регистрирана през 2018 г.
Парламентарните избори бяха проведени няколко месеца по-рано в отговор на протестите, призоваващи за реформи.
Първите резултати от изборите в неделя, вторите, проведени в Ирак, откакто страната обяви военна победа над терористите от ДАЕШ („Ислямска държава“) преди почти четири години, се очакват по-късно днес.
Богатият на петрол Ирак от години изпитва затруднения с икономическа и политическа криза.
Мнозина иракчани нямат вяра в политиката и не очакват изборите да променят съществуващия баланс на силите.
Поддръжниците на протестното движение, което избухна през октомври 2019 г., призоваха за бойкот на изборите. Откакто движението започна, демонстрантите призоваваха за разпускане на парламента и за основен ремонт на политическата система, която е в сила от инвазията на САЩ през 2003 г.
Наблюдателите на изборите също така приписват ниската избирателна активност на голямото разполагане на сили за сигурност в деня на изборите. Според официалните данни над 250 000 служители по сигурността са били изпратени по улиците.
Опитът за опазване на сигурността изглежда е накарал хората да се въздържат да гласуват според ръководителя на наблюдателите на изборите от ЕС, германския депутат от ЕС Виола фон Крамон.
Източник: News.BG