вторник, октомври 15, 2024

ООН предупреждава за водна криза в света без спешни реформи

Глобалното управление на водните ресурси е „фрагментирано и неадекватно“ и страните трябва спешно да приемат реформи, за да увеличат финансирането и да засилят сътрудничеството по системите за аварийно предупреждение преди настъпващата криза. Това предупреди метеорологичната агенция на ООН, цитирана от „Ройтерс“.

Очаква се климатичните промени да увеличат рисковете, свързани с водата, като суши и наводнения, докато се очаква броят на хората, живеещи с воден стрес, да се увеличи заради нарастващия недостиг и нарастването на населението, изтъква докладът.

„Трябва да се събудим за наближаващата водна криза“, подчерта Петери Таалас, генерален секретар на Световната метеорологична организация (СМО).

Докладът, озаглавен „Състоянието на климатичните услуги 2021: Вода“, който е сътрудничество между СМО, международни организации, агенции за развитие и научни институции, изчислява, че броят на хората с неадекватен достъп до вода ще надхвърли 5 млрд. души до 2050 г. срещу 3,6 млрд. през 2018 г.

Той призовава за повече финансиране и спешни действия за подобряване на съвместното управление на водите, като посочва необходимостта от по-добри системи за предупреждение за наводнения в Азия и системи за предупреждение за суша в Африка.

Въпреки някои неотдавнашни постижения, той установи, че 107 държави остават в неизпълнение за цел за устойчиво управление на водните си ресурси до 2030 г.

„Около 60% от националните метеорологични и хидроложки служби – националните публични агенции, упълномощени да предоставят основна хидроложка информация и предупредителни услуги на правителството, обществеността и частния сектор – нямат пълния капацитет, необходим за предоставяне на климатични услуги за водата“, се казва в доклада.

Таалас каза на брифинг за пресата, че тези „големи пропуски“ в данните са най -големи в Централна Азия, Африка и сред островните държави.

В някои случаи той каза, че информационните пропуски могат да се окажат смъртоносни, например когато Зимбабве отвори язовирите си по време на циклона Идай през 2019 г., което изостри наводненията в Мозамбик надолу по течението.

„Това беше един пример, при който по -добрата координация между Зимбабве и Мозамбик би избегнала жертви“, каза той.

Като цяло повече от 300 000 души са загинали от наводнения и повече от 700 000 от суши и тяхното въздействие върху производството на храни, съобщиха от СМО.

Източник: News.BG

Коментари

error: Съдържанието е защитено!