сряда, януари 22, 2025

Навални упрекна Google и Apple в страхливост заради блокирането на „Умното гласуване“

Руският опозиционер Алексей Навални реагира с остра критика на решението на Google и Apple да блокират приложението за „Умно гласуване“, създадено от неговия екип. Той обвини двете IT-компании в страхливост, съобщи Дойче веле.

В свои публикации в социалните мрежи политикът изрази удивлението си от това „колко покорно всемогъщият Big Tech се е превърнал“ в помощник на руския президент Владимир Путин при фалшифицирането на резултатите от парламентарните избори.

В навечерието на вота в Русия Apple и Google, по искане на руските власти, блокираха достъпа до приложението „Навални“ с функция „Умно гласуване“. По-късно и Google Docs направи недостъпни файловете с препоръки за „Умно гласуване“ по настояване на държавния надзорен орган Роскомнадзор, а видеопорталът YouTube блокира два видеоматериала с имената на предложени от Навални кандидати.

„Едно от предизвикателствата на новото време е в това, че сега лъжепророците идват при нас не в овчи кожи, а в суичъри и развлечени дънки. На фона на огромни екрани ни казват „make the world a better place“, но отвътре са лъжци и лицемери.“, пише Навални.

Същевременно той изразява увереност, че повечето от работещите в Google и Apple са „честни и добри хора“, и ги призовава да „не се примиряват със страхливостта на своите шефове“.

В отделни свои публикации Алексей Навални пише, че е „страшно огорчен и разочарован“ от основателя на месинджъра Telegram Павел Дуров, когото по думите му не е очаквал да види „в списъка на „путиновите блокировачи“. Политикът напомня как само преди няколко години е говорил на митинг срещу блокирането на Telegram в Русия и подчертава, че отново би го направил.

„Това, че някой предава принципите си, не означава, че ние трябва да се усъмним в нашите“ – категоричен е Навални.

Преди изборите в Русия Telegram блокира бот, показващ списък с препоръчаните за „Умно гласуване“ кандидати по избирателни райони. Павел Дуров обясни блокирането с „традицията за ден на размисъл“, макар че при гласуване, продължаващо повече от ден, това не важи.

Източник: News.BG

Коментари

error: Съдържанието е защитено!