Преди да почине в ръцете на полицията в Минеаполис в понеделник, Джордж Флойд имаше същата съдба като на милиони американци по време на пандемията от коронавирус – безработен, който си търси нова работа.
Флойд се мести в Минеаполис от родния Хюстън преди няколко години с надежда да намери работа и да започне нов живот, разказа пред АП Кристофър Харис, дългогодишен приятел на Флойд.
Но той губи работата си като охранител в ресторант, след като губернаторът на Минесота издава заповед хората да си стоят по домовете.
There’s justified public outrage in the United States following the police killing of #GeorgeFloyd.
The Daily Brief:https://t.co/JgORL9r8MQ pic.twitter.com/HdTyrN058t
— Human Rights Watch (@hrw) May 29, 2020
46-годишният Флойд, който е висок около два метра, расте в квартал на Хюстън предимно с чернокожи, където той и Харис се срещат в средното училище. Като младеж в Тексас той е футболна звезда, наричан Кроткия гигант.
След като не успява да пробие в американския футбол, през 2007 г. Флойд е обвинен във въоръжен грабеж в Хюстън. През 2009 г. е осъден на пет години затвор след споразумение с прокуратурата.
През 2014 г. Флойд и негови приятели се местят в Минеаполис в търсене на нова работа.
Той търсеше ново начало. Беше щастлив с промяната, която направи, разказа Харис.
Чернокожият американец почина в понеделник в Минеаполис. Той е задържан по подозрение в използване на фалшива банкнота. Невъоръжен и проснат на земята с белезници, Флойд молеше служител на реда да му позволи да диша, докато полицаят притискаше коляното си във врата му. Видео показва как Флойд се оплаква, че изпитва болка и не може да диша. Малко след това умира.
Minneapolis Police kill a black man on 38th and Chicago.
He is screaming, “I can’t breathe” as police drive their knee on his throat for over three minutes. pic.twitter.com/1hhBLAqy8K
— Keaon Dousti کیان (@KeaonDousti) May 26, 2020
Полицаят и други трима негови колеги са уволнени. Кметът на Минеаполис призова да им бъдат повдигнати обвинения. Американската прокуратура и ФБР обявиха за приоритет разследването на смъртта на 46-годишния.
Инцидентът предизвика масови протести, анархия, мародерство и палежи в Минеаполис и други градове.
Безредиците в Минеаполис и на други места напомнят на хаоса в Лос Анджелис през 1992 г. след побоя на полицаи над чернокожия Родни Кинг. Тогава анархията продължи шест дни. 63 души са убити, а над 2300 са ранени. Ситуацията е овладяна след изпращане на Националната гвардия, армията и морски пехотинци.
Източник: News.BG