Италианският премиер Марио Драги представи на първата си пресконференция, откакто управляващата коалиция положи клетва на 13 февруари, спасителен пакет в пандемията на стойност 32 милиарда евро, който той нарече само първа стъпка. Пакетът беше одобрен на заседание на кабинета по-рано в петък.
За бившия ръководител на Европейската централна банка, мерките вървят ръка за ръка с ускоряване на бавните усилия за ваксинация, тъй като така той се стреми да съживи икономика, която през миналата година се сви с почти 9%. Припомняме, че Драги призна, че Рим ще може да вземе свое решение за вноса на руската ваксина „Спутник V“ в страната, ако не бъде взето общо европейско такова.
По времето на Драги и неговия предшественик Джузепе Конте, Италия отпусна над 130 милиарда евро за борба с икономическите последици от Covid-19.
„Това е частичен отговор, но е максимумът, който бихме могли да направим в тази рамка“, каза Драги за пакета, който ще „инжектира“ около 11 милиарда евро в икономиката още през април и създава фонд за финансиране на производството на ваксини в Италия. „Ваксинационната кампания е основата за рестартиране на икономиката“, каза той. Драги заяви, че ще се стреми към увеличаване на бюджетния дефицит – не каза колко – за да освободи повече разходи. „Сега не е моментът да разглеждаме нивата на дълга“, каза той. „Не е годината да искаме пари, а да даваме пари.“
Италия, третата по големина икономика в еврозоната след Германия и Франция, планира да достигне 80% обхват на ваксините до края на септември. Италия е закупила 7,3 милиона дози ваксини, като само 3,8% от населението е напълно имунизирано. С повече от 3,3 милиона случая на Covid-19 и над 100 000 смъртни случая от началото на пандемията миналата година, тя е сред най-тежко засегнатите страни в Европа.
Източник: News.BG