четвъртък, декември 12, 2024

ЦРУ създава група за борба с Китай в ера на стратегическа конкуренция на велики сили

ЦРУ заяви в четвъртък, че ще създаде работна група от най-високо ниво за Китай като част от широки усилия на правителството на САЩ, насочени към противодействие на влиянието на Пекин, съобщава АП. 

Групата ще се превърне в един от центровете за мисии, управлявани от ЦРУ, със седмични срещи на ниво директор, предназначени да управляват стратегията на агенцията към Китай.

ЦРУ също обяви, че ще увеличи усилията за набиране на говорещи китайски и ще създаде друг център, фокусиран върху нововъзникващите технологии и глобалните проблеми като изменението на климата и глобалното здраве.

Администрацията на президента Джо Байдън се позова на това, което смята за китайска агресия по редица въпроси на сигурността и икономиката, като същевременно търси общ език по въпроси като изменението на климата и ядреното въоръжаване на Северна Корея.

Висши административни служители многократно сигнализираха за пренасочване на ресурси към конкуренция на „великите сили“ с Китай, като същевременно запазваха фокуса си върху борбата с тероризма.

Китай е особено трудно предизвикателство за разузнавателната общност на САЩ, като се има предвид изолираността на нейното ръководство и на Комунистическата партия, големите военни служби и служби за сигурност и развитието на съвременни технологии, които могат да се противопоставят на шпионажа.

В изявление в четвъртък директорът на ЦРУ Уилям Бърнс нарече китайското правителство „най -важната геополитическа заплаха, пред която сме изправени през 21-ви век„.

През цялата ни история ЦРУ се задействаше, за да отговори на всички предизвикателства, които ни изправят“, каза Бърнс.

„И сега изправени пред най -трудния геополитически тест в нова ера на съперничество между велики сили, ЦРУ ще бъде в челните редици на тези усилия“.

Като част от реорганизацията на агенцията, ЦРУ ще създаде центрове за Иран и Северна Корея в съществуващи групи, обхващащи съответния регион на всяка страна. И двата специфични за всяка държава центъра са създадени по време на администрацията на президента Доналд Тръмп.

ЦРУ също ще се опита да преодолее закъсненията при набирането на персонал чрез често обременяващия процес на завършване на проверки и проверки за сигурност, с цел да намали времето за обработка до средно шест месеца.

И за първи път ще назначи главен технологичен директор като част от по-широки усилия за внедряване на усъвършенствани изчислителни методи.

Вашингтон публично обвини Пекин, че не си сътрудничи с усилията да разбере произхода на COVID-19 и подпомага кибератаките, насочени към критичната инфраструктура на САЩ.

Китай в отговор обвини САЩ, че използва Пекин като жертвено агне и посочи предишни провали на американското разузнаване, както и за краха на подкрепяното от САЩ правителство в Афганистан.

Двете страни са и двете най-големи икономики в света и големи военни и политически сили. Отношенията допълнително се обтегнаха от военните полети на Китай до самоуправляващия се остров Тайван, който отдавна има подкрепа от САЩ и който Пекин смята за част от своята територия.

Американски представител заяви в сряда, че се очаква Байдън и китайският президент Си Дзинпин да проведат виртуална среща до края на тази година.

Преминаването на САЩ към конкуренция на „великите сили“ се случва на фона на падането на Кабул след изтеглянето на американската армия от Афганистан. Оттеглянето доведе до загуба на ключови разузнавателни ресурси в Афганистан.

Служители на разузнаването са преценили, че Ал Кайда остава тясно свързана с талибаните и може да възвърне способността си да нанесе удари по САЩ само от една до две години. 

Сенаторът Марк Уорнър, председател на Комитета за разузнаване на Сената, заяви в изявление, че очаква с нетърпение да работи с ЦРУ „за да гарантира, че организационните промени отговарят на предизвикателствата, пред които сме изправени„.

Обстановката със стратегическата заплаха се променя и разузнавателната общност трябва да се адаптира, за да отговори на тази нова среда“, каза Уорнър.

Сенаторът Марко Рубио приветства обявяването на новата китайска група. „Заплахата от Китайската комунистическа партия е реална и нарастваща„, се казва в изявление на Рубио. „Всяка част от нашето правителство трябва да отразява тази голяма конкуренция на сили в посланието, структурата и действията.“

Източник: News.BG

Коментари

error: Съдържанието е защитено!