понеделник, декември 2, 2024

COVID-19: Русия умира и мълчи

Официалният брой на смъртните случаи от коронавирус показва, че Русия поставя един рекорд след друг. Кремъл обаче е фокусиран върху преследването на критиците на своята антипандемична политика. Благосъстоянието на гражданите остава на заден план, пише германският вестник „Франкфуртер алгемайне цайтунг“ (FAZ).

Освен здравето на президента, ситуацията с коронавируса в Русия отново дава повод за безпокойство.

В петък бе поставен нов официален рекорд за броя на смъртните случаи на ден – 887 души. Всъщност, положението най -вероятно изглежда много по-лошо. Броят на жертвите, докладван официално към петък от COVID-19 официално са починали 208 142 жители на Русия – не отговаря на данните от Световната здравна организация.

Тези цифри отразяват само смъртните случаи от коронавирус, ако изобщо ги отразяват: в продължение на няколко седмици през лятото, когато бушуваше „делта варианта“ на вируса, смъртността странно остана постоянна – малко под 800 души.

Колко живота всъщност е отнела пандемията в Русия, вероятно ще се покаже от свръхсмъртността. Въз основа на официални данни от Русия анализаторът на данни Дмитрий Кобак от Университета в Тюбинген изчислява свръхсмъртност на 624 000 от началото на пандемията до края на месец юли. Оттогава, според оценките на Кобак, има още 150 000 смъртни случая.

Единствените държави с повече смъртни случаи са САЩ и Бразилия, като и двете имат значително по-олямо население от Русия.

Вярно е, че Путин отдавна е престанал да се хвали с факта, че Русия се справя с пандемията по -добре от другите страни. С две думи страната е залята от четвъртата пандемия преди да е преминала третата.

В същото време няма почти никакви ограничения. Въпреки че изискването да се носят маски в метрото – където досега може би само половината от пътниците носеха маски, а много от тях – под брадичката – планират да се приложат отново по-активно.

Московските търговски центрове, които не насърчават клиентите си да носят маски, са изправени пред глоби и принудително затваряне.

Предвижда се и въвеждане на ограничения, които вече са били в сила преди. Например, така че до 30% от служителите на компанията да работят дистанционно, възрастните и хроничните пациенти могат да останат у дома, а само тези, които са били ваксинирани, възстановени и тествани, са на разположение за посещение на кафенета и ресторанти.

Въвеждането през лятото на QR кодове, доведе до празни ресторанти и изблици на гняв от клиенти.

Според информации от последните дни във Удмуртия и съседната Пермска територия трябва да се представят QR кодове за посещение на публични събития, кина, театри и спортни съоръжения. Причината очевидно са препълнените болници.

Ограниченията обаче не се подкрепят от населението, а броят на хората, скептично настроени към ваксинацията, остава висок. Само 33% от населението е получило поне една доза от ваксината, а 29% са напълно ваксинирани.

Фактът е, че много руснаци не се доверяват на държавата и нейните медии – и имат всички основания за това. Лидерът на пазара Sputnik V все още не е одобрен в ЕС поради липса на данни, а наскоро СЗО официално преустанови процеса на одобрение на ваксината, след като инспекция на производствен обект в Уфа разкри редица недостатъци.

Кремъл се интересува преди всичко не от разпространяване на информация за вируса или от благосъстоянието на населението, а от поддържане на величието на държавата и нейното ръководство. На всяка цена.

Източник: News.BG

Коментари

error: Съдържанието е защитено!