петък, декември 13, 2024

Рап клипът се вмъкнал в Съдебната палата като романтична комедия

Рап клипът, сниман в сградата на Съдебната палата, който предизвика скандал в системата заради нецензурното си съдържание, е заснет под договор с „Ню Ърбън Продукшънс“ ЕООД за заснемане на атмосферни кадри за видео към саундтрака на филма Мarried Young – „Да се ожениш млад“.

Това показва проверката, направена от ВКС на договора от февруари месец за предоставяне за временно ползване на партера на Съдебната палата и зала 5.

Сюжетът на филма е романтична комедия, в която се разказва за забавната история на младо семейство, в което съпругата е бременна, а мъжът непрекъснато е преследван от анимираното му его. Съпътстван от съветите на егото си, той непрекъснато се сблъсква с предизвикателствата на семейния живот, за да осъзнае в крайна сметка, че успешният брак изисква жертви. Трейлърът на американската продукция на режисьора Даниел Кауфман официално се разпространява в интернет.

Продуцентът на „Ню Ърбън Продукшънс“ е провел няколко срещи с началника на отдел „Управление на собствеността“ към ВКС, а договор е сключен и компанията е допусната на база на информацията за продукцията – романтична комедия.

Председателят на ВКС счита, че съдът не е бил уведомен добросъвестно предварително за „радикалните творчески мутации“, които ще претърпи сюжетът в клипа към саундтрака на американския филм.

Мнението на Лозан Панов е, че той не е компетентен да дава оценка на художествената стойност на видеото, заснето в сградата на Съдебната палата, но категорично заявява, че ако е бил информиран за намеренията, не би могъл да разреши заснемане на клип с подобно съдържание.

„Не съществува абсолютно никаква възможност при едно добросъвестно поведение от страна на продуцента да информира наемодателя за истинските си намерения, ръководството на ВКС да разреши заснемането на клип с подобно съдържание в сградата на Съдебната палата“, се посочва в прессъобщението на ВКС.

Там се посочва, че договорът за наем е № Д-У-002/2020 г. от 07.02.2020 г., сключен е между страните съгласно чл. 228 от ЗЗД, а нормата на чл. 8 от ЗЗД императивно въвежда ограничение страните да се ползуват от своите права, когато те са в противоречие с интересите на обществото. Площта, която е предоставена за временно ползване на наемателя представлява фоайе и зала 5 на партера в сградата на Съдебната палата. Размерът на наемната цена е 800 лв. с ДДС. Копие от договора е изпратено до директора на Областна дирекция „Охрана – София“ заедно със списък с имената на участниците в продукцията, които са 67 на брой.

Главна дирекция „Охрана“ към Министерството на правосъдието осъществява дейността по охраната на органите на съдебната власт, а министърът на правосъдието определя Правила за вътрешния ред, пропускателния режим и сигурността на сгради и обекти на съдебната власт. Резултати от проверката на министъра на дейността по охраната на Съдебната палата на 16.02.2020 г. показва, че като участници в снимките са допуснати общо 16 души.

Останали действия по видео заснемането в Съдебната палата – София са предмет на договорните отношения между продуцента и ВКС, се казва още в съобщението на МП.

Председателят на ВКС е поискал официално директора на РД „Охрана“ към Министерство на правосъдието да бъдат посочени кои са 16-те лица, допуснати в палатата на 16.02.2020 г. Отговорът е с два приложени списъка с 27 и 41 души (основен и допълнителен). По този начин се установява, че има разминаване между проверката на МП и РД „Охрана – София“. Видно това е и от прегледа на крайния резултат – видеоклипа.

Освен това шефът на ВКС е установил пак от клипа, че участниците в клипа държат предмети, за които е забранено да бъдат внасяни в Съдебната палата, съгласно Раздел II т. 11 от Правилата за вътрешния ред, пропускателния режим и сигурността на съдебните сгради. Те се определят от министъра на правосъдието. Председателят на ВКС не е давал разпореждания на РД „Охрана“ да разреши внасянето на такива предмети, материали или вещества, тъй като не е в неговите правомощия. Компетентният орган е министърът на правосъдието.

Дори и оръжията в ръцете на участниците в клипа да са реквизити, то има и друга норма от Правилата, която забранява допускането в Съдебната палата на граждани с обемист личен багаж или пакети. Такова разрешение отново не е издавано от председателят на ВКС, тъй като това отново не е в неговата компетентност. Същото се отнася и до коментарите, че в клипа се виждат лица с разширени зеници, евентуално използвали упойващи вещества, както и граждани в неприличен външен вид – без дрехи, с къси панталони или с много къси поли.

Правилата Контролът по дейността на служителите от охраната се осъществява от министъра на правосъдието съгласно Раздел III т. 25 а) от Правилата, се посочва в заключението от проверката на ВКС.

Източник: News.BG

Коментари

error: Съдържанието е защитено!