За „умерено състояние“ на крайбрежното водно тяло, в което е заседнал корабът Vera Su, съобщават от Министерство на околната среда и водите в отчет на извършвания ежедневен мониторинг са състоянието на морската вода в акваторията на авариралия кораб.
В съобщението на МОСВ не се посочват нито показатели нито референтни стойности.
Направени са анализи по биологични елементи за качество – фитопланктон и хлорофил-а.
Резултатите от регулярните проби показват стабилност в стойностите на наблюдаваните показатели като pH, соленост, разтворен кислород, наситеност с кислород, азот амониев, азот нитритен и азот нитратен.
Водните проби за азот амониев, взети в близост до кораба, също показват близки, сравними стойности. Потвърждава се отчитаната и до момента тенденция за задържане на стойностите на наблюдаваните показатели, се посочва в съобщението на МОСВ, в което не се уточняват конкретни стойности.
Проведено е изследване на водите за съдържание на метали – желязо, манган, цинк, олово, кадмий, никел, общ хром. Отчетените резултати по всеки от анализираните тежки метали са под границите на стандартите за качество на околната среда, което е индикация, че водите около кораба не са замърсени с метали.
Предприети са действия и за пълен анализ на товара на кораба. Резултатите от пробата потвърждават, че товарът на кораба е чист карбамид, което напълно отговаря на предоставения информационен лист за безопасност на товара.
Въпреки вълнението на морето и сложната метеорологична обстановка е направен т.нар. площен мониторинг от 7 пункта в района южно и югоизточно от кораба според посоката на преобладващото морско течение. Разположението на пунктовете позволява проследяване на потенциално въздействие върху морската околна среда в по-дългосрочен план чрез провеждане на периодични моделирани изследвания на крайбрежните морски води.
Източник: News.BG