Бившият депутат и член на НДСВ, Станимир Илчев коментира информацията за възможността кадри на царската партия да участват в нов политически проект на президента Румен Радев в студиото на „Тази сутрин“ по БТВ. Според съпредседателят на НДСВ до него не е достигнала подобна информация за участие на негови колеги в подобен проект. Той добави обаче, че обществото би гледала много положително на нещо ново на политическата сцена.
Миналия месец депутатът Михаил Мирчев от БСП каза в предаването „Лице в лице” по БТВ, че Румен Радев от година анонсира, че ще прави партия, и това най-вероятно ще се случи с бивши членове на НДСВ – най-вероятно Соломон Паси или Огнян Герджиков. „Бих подкрепил нова политическа програма, а нейният субект може да е нов, може да бъде обновен, а може да бъде и с неочаквани параметри – да бъде обществено движение”, уточни той.
„Признавам, че Михаил Мирчев ме изненада, защото в представата ми той е доста педантичен, пунктуалист, легитимист, и изведнъж демонстрира такова въображение, което създаде изключителен интерес към една тема, която може би е в зародиш, но няма особена вътрешна динамика и не бихме могли да си послужим с някакви примери, за да я илюстрираме”, посочи Станимир Илчев.
Логично да се обръща поглед към НДСВ, и то не само носталгичен, а и чисто прагматичен, смята той. Илчев припомни, че мандатът им от 2001 до 2005 г. е бил много съдържателен и в основата му са били действията на висококомпетентни хора. По думите му тогава е имало изобилие от юристи и законодателният процес не е страдал от „колизии, вибрации и ниско качество на крайната продукция”. Според Станимир Илчев е по-добре да се говори за нова програма, която може да има своя носител в нов политически субект.
„Конфронтацията вече има голяма давност. Тя е свързана е с манталитета на министър-председателя и на президента, техните съществени различия, които пък произтичат от различното им кариерно развитие”, каза още в разговора Илчев. „Имаме много сериозни манталитетни противопоставяния, които търсят своето изражение и за зло или за добро го намират и в ежедневния политически живот”, допълни той.
Илчев коментира и случая с отравянето на бизнесмена Емилиян Гебрев от 2015 г. Парламентарната комисия за контрол на службите за сигурност се заема със случая, а в четвъртък предстои изслушване във връзка с отравянето на Гебрев и информациите за съпричастност на извършителя със случая „Скрипал“.
„Инцидентът с г-н Гебрев не можеше и не биваше да се окачествява като битов или просто като форма на някаква конкуренция, опит просто за изместване на бизнеса на този човек от пазара, за прегрупиране или за трансформиране”, категоричен е Илчев.
„Агенти на всички специални служби могат да участват в подобни операции”, допълни той. По думите му Русия води ариергардни действия на Балканския полуостров. „За тях е характерен широкият диапазон от прийоми, които трябва да се използват, за да бъдат съхранени главните сили – придвижването на главната колона към нейното назначение.
В контекста на едни ариергардни действия на специалните служби трябва да се очаква всичко, включително и комбинацията между техните действия и действията на параструктурни звена. Също така да се получава версията на частната поръчка през съответната специална служба, за което намекна бившият вътрешен министър Цветлин Йовчев вчера”, каза още Илчев.
